Az Atlas az első nyakcsigolya, amely a fej nyakszirti ízületeinek felületeivel együtt a fej ízületét képezi. Több évtizedes tapasztalatok bizonyítják, hogy az Atlas szinte minden embernél szabálytalanul helyezkedik el, rotált helyzetben van. Az Atlas már a születésünk során kificamodhat. Minden az Atlason nyugszik. Az Atlas az egyensúlyunk központja. Korrekt helyzete esetén a test súlyának függőleges erővonala a gerincoszlop legerősebb pontjain halad át. Elfordult Atlas esetén a gerincoszlop kompenzál, és ezért különböző irányba elferdülhet.
|
Az ábra a bal irányba elfordult Atlas helyzetét mutatja. Az elfordult Atlas - a rotáció szögének függvényében – a koponyanyílás és a gerinccsatorna szűkületét okozza. A gerincvelőre, a különböző idegekre és idegpályára állandó nyomást gyakorol. Ugyanakkor az elfordult Atlas miatt az arteria vertebralis, carotis artériák, a vénák és nyirok csatornák is beszűkülhetnek.
Az Atlas nem csak a fejet tartja, hanem felel annak alátámasztásáért, a gerinc, és ez által az emberi test irányításáért, és egyensúlyi helyzetéért is. Az Atlas elfordulását a gerincoszlop különböző irányú elmozdulással kompenzálja, végeredményben gerincferdülés lép fel. Így a test súlya már a gerincoszlop gyengébb pontjait metszve porckorong bántalmat, ízületi fájdalmat, aránytalan ízületi kopást hoz létre. Az Atlas helytelen állása sok esetben testi és pszichikai tünetek, megbetegedések kiváltója lehet. Csökkenti a fej mozgásképességét, gyakran okoz tartási rendellenességet, nyaki, háti fájdalmakat, fejfájást, szédülést, keringési rendellenességeket, az egész szervezetre ható egészségügyi problémákat. |
|
A rotált Atlas és a koponya alulnézetből (a szemléltethetőség érdekében fokozott mértékben ábrázolva) |